9- NEARPOD, KAHOOT, BUNCEE, ADMITHUB VA BOSHQALAR BILAN ISHLASH. HTTPS://GETKAHOOT.COM/ DA INTERFAOL VIKTORINALAR YARATISH UCHUN MOBIL SERVISLAR
NEARPOD, KAHOOT, BUNCEE, ADMITHUB VA BOSHQALAR BILAN ISHLASH. HTTPS://GETKAHOOT.COM/ DA INTERFAOL VIKTORINALAR YARATISH UCHUN MOBIL SERVISLAR
Nearpod
Nearpod – bu o’qituvchilar va talabalarni bitta platformada birlashtiradigan o’zaro ta’sir etish uchun qo’shimchasi. Bu o’qitishni qiziqarli qiladigan ta’lim qo’shimchasi. Bu janrdagi boshqa qo’shimchalar kabi Nearpod va o’qituvchilarga noldan boshlab darsliklarni yaratish, shu bilan birga, oldin yaratilgan darsliklarni yuklash imkonini beradi. Bundan tashqari, o’qituvchilar avvaldan tayyorlangan darsliklarning keng kutubxonasidan bepul foydalanishlari mumkin.
Nearpod o’qituvchilarga o’qishni so’rovlar, anketalar, uch o’lchamli rasmlar yordamida qiziqarli qilishga yordam beradi.
Nearpod o’quvchilar va o’qituvchilar uchun yaxshi sinxronlangan tarmoq yaratadi. Qo’shimcha Google Classroom va FlipGrid kabi ishlaydi. Muharrirlar saytda to’liq darsliklarni yaratishlari va so’ng o’quvchilarni o’z yumushlariga qanday tortishni yechishi mumkin.
Nearpod tayyor darsliklar zarur bo’lgan o’qituvchilar uchun ajoyib manbadir. Siz individual darsliklaringizni boshqa o’qituvchilar bilan bo’lishishingiz va yanada katta tarmoqni yaratilishingizga yordam berishingiz mumkin.
Nearpoddan bir nechta platformalar platformalar imkoniga ega, Apple va Android apparatlari uchun, hatto har qanday brauzerda ishlaydigan veb-qo’shimchaga ega.
Kahoot!
Kahoot –Belgili o’qituvchi platforma bo’lib viktorinalar o’tkazish uchun, testlarni va o’qituvchi raqslarni yaratuv uchun moljallangan. Platforma veb-versiyasiga ega, biroq mobil qo’shimchadan foydalanish qulayliroq.
Kahoot!-ning asosiy rejimi bu viktorina yaratish rejimi. Yaqinda unga yana bitta ajoyib funkciyalar jalb etildi.
Buncee
Sizga original onlayn taqdimot konstruktorini taklif etamiz, uning asosida siz takroriy aloqa elementlari bilan juda yuqori sifatli onlayn darslarni tayorlashingiz mumkin.
Buncee – bu o’qituvchilar va o’quvchilarga onlayn taqdimotlar, onlayn darsliklar, raqamli hikoyalar yaratish imkonini beradigan mustahkam ko’p funksiyali vositadir. Buncee yaqin orada IOS uchun o’z qo’shimchasini yangiladi, iPad va iPhone displeylari uchun optimallashtirish maqsadida.
AdmitHub
AdmitHub birinchi marta Djordjiya shtati universiteti bilan kollej chat botini ishga tushirdi.
BOSTON – 2016 -yil 17-moy – Bostonda joylashgan ta’lim texnologiyalari startapi AdmitHub Djordjiya shtati universitetining yangi talabalarini kollejga muvaffaqiyatli o’tishga yordam berish uchun matnga asoslangan chatbotni ishga tushirdi.
«Pounce» ning GSU Panthers bo’lib AQShdagi birinchi universitet chatbotidir. AdmitHub – universitetga kirish va talabalarning ulgirishini boshqarish uchun chatbotlarga ixtisoslashgan yagona kompaniya.
Pounce Djordjiyadan kelib etilayotgan o’quvchilar bilan suhbatlashib, ularga FAFSA ga arznoma berish, uy-joy olish uchun arznoma berish va darslarga qatnashish, ro’yxatdan o’tish kabi asosiy bosqichlardan o’tish uchun yordam beradi.
Sun’iy intellekt va xodalanadigan mashina bilan o’qitish unumi bo’lgan Pounce shu bilan birga, Djordjiya shtati haqida studentlarning minglagan savolnomasiga javob beradi (studentlarning hayoti, kampus xizmatlari, moliya yordam haqida ).
Https://getkahoot. com/ ham interfaol viktorinalar yaratish uchun mobil servislar.
Ro’yxatdan o’tish
Biz servisning boshlang’ich betiga o’tamiz (https://getkahoot. com/), «Get My Free Account» tugmasini bosing(agar akkaunt yaratilgan bo’lsa, «Sign In» tugmasini bosing).
Keyinroq, biz o’z rolimizni aniqlaymiz (Im a teacher) va anketani to’ldirishni davom ettiramiz. Tegishli ustunlarga o’zimiz haqimizda ma’lumotlarni kiritamiz :
– Saylaymiz : «School or University» (maktab yoki universitet?)
– Biz «Username» o’ylab topamiz (Servista ishlash uchun ishlaydigan ot yoki taxallus ).
– «Email» ustunini to’ldiramiz (elektron pochta manzili )
– Parolni o’ylab topamiz (Password).
Keyin, «Create Account» tugmasin bosamiz.
Viktorinani yaratish va sozlash
Biz yakka-yolg’iz kabinetga kiramiz. Viktorina yaratish uchun «Quiz» (test) tugmasini bosamiz.
Ochilgan oynada yaratilayotgan viktorina nomini yozamiz va «Go!» tugmasin bosamiz.Keyinroq, so’rovlarni tuzamiz. Biz ularni «Question».maydoniga kiritamiz. So’rov uchun siz rasmni kompyuteringizdan («Drag and drop an image from your desktop here» maydoni – «Выберите файл») yoki videoni( вкладка «Video»)yuklash orqali tanlashingiz mumkin . Har bitta so’rov uchun o’ylash uchun vaqt chegarasi (Time limit) 30 sekund, shu bilan birga, so’rovga to’g’ri javob berish orqali olinadigan ballar soni (Points question) belgilanadi.
Keling, javoblarni jalb etishga o’tamiz (Answer), ularni qo’shish uchun oynachalar pastki bo’lakda joylashgan. Sukut javobning to’rt varianti nazarda tutiladi, ulardan ishtrokchi bittasini tanlashi kerak, ularning fikri bo’yicha. Variantlar sonini kamaytirish mumkin o’ng tarafdagi «-» belgini bosib. Har bitta javob ustinini belgilaymiz u tog’ri (Correct) yoki yo’q (Incorrect). Birinchi so’rov ustida ishlash va unga javoblar tugagach, «Add question» tugmachasini bosamiz va navbattagi ikkinchi so’rov bilan ishlashda davom etamiz. Viktorina bo’lgandan so’ng, «Save & continue» tugmasini bosamiz.Endi biz viktorina uchun qo’shimcha sozlamalarni tanlaymiz:
– Language (til): «Русский язык» Ochiluvchi ro’yxatidan saylaymiz.
– Privacy settings (Yashirinlik sozlamaları): «Public» (Jamoatlik ) ni saylaymiz.
– Primary audience (So’rov o’tkazish mo’ljallangan auditoriyada ): masalan, ro’yxatidan «School»ni tanlashimiz mumkin.
Bu yerda viktorinanıng (test ) qisqacha ta’riflanishini qo’shishimiz mumkin – «Dascription» maydoniga yorliq (Tags) yozamiz va testning qiyinlik darajisini aniqlaymiz (Difficulty level): oddiy (Beginner) dan murakkabga qadar (Advanced). viktorinani yaratishni tugatish uchun yana «Save & continue» tugmachasini bosamiz.
Yakunlovchi bosqichda bizdan kelajakdagi test uchun «Muqovasini» tanlash so’raladi (shart emas ). Ishtrokchilar oyinga qo’shilaman degancha ekranda efirga uzatiladigan YouTube videosini qo’shishingiz mumkin.
«Done» tugmachasini bosamiz – viktorina bo’yicha ish nihoyasiga yetdi.
Viktorinani «Preview» tugmachasini bosish orqali ko’rish mumkin yoki siz yana (Edilart) redaktorlashga qaytishingiz mumkin.
Viktorina o’tkazish. O’qituvchining ishtirok etishi
Auditoriyadan test olishni boshlash uchun«Play now» tugmachasini bosamiz. Ochilgan betda qo’shimcha sozlamalarni o’rnatishimiz mumkin (fon musiqasini jalb etamiz, javoblarni tasodifiy ko’rsatish, so’rovdan so’rovga avtomatik o’tishni o’rnatish ). Sukut, bu sozlamalarning barchasi o’chirilgan (Off).
Qo’shimcha sozlamalar bajarilgandan so’ng, «Launch» tugmasini bosamiz va o’yin bo’lib o’tuvchi virtual xonaga kiramiz. O’yinni boshlash uchun o’qituvchi virtual xonaning rasmini tahrirlash orqali katta ekranda ko’rsatadi va ishtrokchilarni o’yin taklif etadi.
O’quvchilarning viktorinaga ishtirok etishi
O’yin ishtrokchilari o’zlarining mobil apparatlari orqali viktorina saytiga kirishi zarur : https://kahoot. it/. Ochilgan oynada ular o’qituvchi aytgan virtual xonaning raqamini kirgizadi (Game pin) va «Enter» tugmasini bosadi.
Keyinroq, har bitta ishtrokchi o’zini tanishtiradi – «Nickname» oynasini to’ldiradi va «Join game» tugmasini bosadi (O’yinga qo’shiling ).
Diqqat! O’qituvchi virtual xonada kamida bitta ishtrokchi poyda bo’lmaguncha o’yinni boshlay olmaydi (ishtrokchilar soni va ularning otlari virtual xonada katta ekranda ko’rsatiladi ). O’yinning barcha ishtrokchilari yig’ilishi bilan o’qituvchi «Start now» tugmasini bosadi – va viktorina boshlanadi.
Katta ekranda o’quvchilar so’rov va unga javoblarni ko’rib turadi, mobil apparatlarida har biri javoblardan biriga mos keladigan, ichida geometrik figuralari bilan rangli to’rtburchaklarni ko’radi. Variantlardan birini saylashi va ustiga bosishi zarur. Apparat javobning to’g’ri yoki noto’g’ri ekanligi, shu bilan birga, to’g’ri javob uchun ishtrokchiga berilgan ballar sonin ko’rsatadi. Katta ekranda umumiy ball va o’yin ishtrokchilarining mavjud reytingi ko’rsatiladi.
Viktorinada xohlagan mobil apparat yordamida ishtirok etishingiz mumkin. Hech qanday qo’shimcha dasturlar yoki qo’shimchalar o’rnatilishi shart emas.
O’qish faoliyatida foydalanishga misollar
Servis saytida turli mavzular va fanlar bo’yicha o’yinlar va viktorinalar bor. Nafaqat o’zingizning akkauntıngizda yaratgan viktorinalarni ko’rsatib qo’ymay, balki servisning boshqa foydalanuvchilarining materiallaridan ham foydalanishingiz mumkin.
Barcha viktorinalar ikkita variantda o’tkazilishi mumkin :
Ko’rsatish rejimi : o’yinni o’tqazish uchun servisga ro’yxatdan o’tishingiz shart emas. O’qituvchi o’yin havolasi bo’yicha o’tadi, unga viktorinaning boshlang’ich beti ochiladi, uning ismi va test savolnomasi yoritilgan (ularga javoblar ko’rsatilmaydi).O’yinni boshlash uchun «Play» tugmasini bosishingiz shart.
So’ng, ochilgan yangi betda «Start now» tugmasini bosishingiz zarur.
Shundan so’ng, virtual xona ochiladi va viktorinani boshlash uchun uning raqami ko’rsatiladi.
- Ko’rib chiqish rejimi ishlash uchun qulayli bo’lib, ro’yxatdan o’tgan foydalanuvchilar uchun mo’ljallangan. O’qituvchi o’zi yoqtirgan viktorinaning so’rov va javoblari bilan avvaldan tanishishi mumkin.
- Bundan tashqari, ro’yxatdan o’tgan foydalanuvchilar servisda yaratilgan viktorinalar ma’lumotlar bazasidan izlashi mumkin (rus tilida qidirish mumkin, u «Public Kahoots» betida mavjud : https://create.kahoot.it/#public/kahoots/featured. Shunday qilib, har bitta o’qituvchi o’yinni yaratishda qatnashmasdan ham kerakli o’qish materialini olishi mumkin. Bu rejimdan o’yin «Play» tugmasi orqali ishga tushadi, o’yin sozlamalari betini ochgach «Launch»tugmasi bilan ishga tushiriladi va «Launch» tugmasini bosish orqali siz virtual xonaga kirishingiz mumkin.
Topshiriq: Nearpod, Kahoot!, Buncee, Admithublar bilan ishlash haqida taqdimot ko‘rinishida ma’lumot bering. Https://Getkahoot.com/ da interaktiv viktorinalar yaratish uchun mobil servislardan foydalanib 5-sinf uchun Informatika va axborot texnologiyalari fanidan Axborot va raqamli texnologiyalar mavzusiga interaktiv viktorinalar yarating va undan qanday foydalanish kerakligi haqida tushuncha bering.

9-РАБОТА С NEARPOD, KAHOOT!, BANCEE, ADMITHUB И ДРУГИМИ. МОБИЛЬНЫЕ СЕРВИСЫ ДЛЯ СОЗДАНИЯ ИНТЕРАКТИВНЫХ ВИКТОРИН НА HTTPS://GETKAHOOT.COM/.
Nearpod — это приложение для взаимодействия, которое объединяет преподавателей и студентов на одной платформе. Это образовательное приложение, которое делает обучение увлекательным. Как и другие приложения в этом жанре, Nearpod позволяет учителям создавать уроки с нуля, а также загружать ранее созданные уроки. Кроме того, учителя могут бесплатно пользоваться обширной библиотекой готовых уроков.
Nearpod помогает преподавателям сделать обучение интересным, используя опросы, анкеты, трехмерные изображения и многое другое.
Nearpod создает хорошо синхронизированную сеть для студентов и преподавателей. Приложение работает аналогично Google Classroom и FlipGrid. Репетиторы могут создавать на сайте целые уроки, а затем решать, как вовлечь учащихся в их работу.
Nearpod также является отличным ресурсом для учителей, которым нужны готовые уроки. Вы можете поделиться своими индивидуальными уроками с другими преподавателями и помочь создать еще большую сеть.
Nearpod доступен для разных платформ, включая устройства Apple и Android, и даже имеет веб-приложение, которое работает в любом браузере.
Kahoot!
Kahoot — это популярная обучающая платформа для проведения викторин, создания тестов и образовательных игр. У платформы есть веб-версия, но, на мой взгляд, удобнее пользоваться мобильным приложением.
Основной режим Kahoot! это режим создания викторин. Недавно к нему добавили еще несколько классных функций.
Buncee
Представим вам весьма оригинальный конструктор онлайн презентаций, на основе которого можно готовить довольно качественные онлайн уроки с элементами обратной связи.
Buncee — это добротный многофункциональный инструмент, который позволяет учителям и ученикам создавать онлайн презентации, онлайн уроки, цифровые истории. Недавно Buncee обновила свое приложение для iOS, чтобы оптимизировать его для дисплеев iPad и iPhone.
AdmitHub
AdmitHub запускает первый чат-бот колледжа с Университетом штата Джорджия
БОСТОН — 17 мая 2016 г. — Бостонский стартап AdmitHub в области образовательных технологий запустил чат-бот на основе текстовых сообщений, чтобы помочь новым студентам Университета штата Джорджия успешно перейти в колледж.
«Pounce», тезка талисмана GSU Panthers, является первым университетским чат-ботом такого рода в США. AdmitHub — единственная компания, специализирующаяся на чат-ботах для управления зачислением в высшие учебные заведения и упорства студентов.
Pounce беседует с прибывающими учащимися штата Джорджия, чтобы помочь им пройти через ключевые этапы, такие как подача заявления в FAFSA, подача заявки на жилье и регистрация на занятия.
Продукт искусственного интеллекта и контролируемого машинного обучения, Pounce также может ответить на тысячи вопросов студентов о штате Джорджия, студенческой жизни, услугах кампуса, финансовой помощи и многом другом.
https://getkahoot.com/ da interaktiv viktorinalar jaratıw ushın mobil servislar.
Регистрация
Заходим на стартовую страницу сервиса (https://getkahoot.com/), нажимаем «Get My Free Account» (если аккаунт уже создан – нажимаем «Sign In»).
Далее определяем свою роль (I’m a teacher) и приступаем к заполнению анкеты. В соответствующие графы вносим сведения о себе:
— Выбираем: «School or University» (Школа или университет?)
— Придумываем «Username» (имя или ник, под которым Вы работаете в сервисе)
— Заполняем графу «Email» (адрес электронной почты)
— Придумываем пароль (Password).
Далее нажимаем клавишу «Create Account».
Создание и настройка викторины
Мы попадаем в личный кабинет. Для создания викторины нажимаем «Quiz» (тест).
В открывшееся окошко вписываем название будущей викторины и нажимаем «Go!».
Далее придумываем вопросы. Заносим их в поле «Question». Для вопроса можно подобрать изображение, загрузив его с компьютера (поле «Drag and drop an image from your desktop here» — «Выберите файл») или видео (вкладка «Video»). Для каждого вопроса устанавливается время для обдумывания (Time limit), по умолчанию – 30 секунд, а также количество баллов, которое можно получить, правильно ответив на вопрос (Points question).
Переходим к добавлению ответов (Answer), окошки для их добавления находятся внизу. По умолчанию предполагается четыре варианта ответа, из которых участники должны выбрать только одни — правильный, на их взгляд. Количество вариантов можно уменьшить, нажав значок «-» справа. Под каждым ответом отмечаем, правильный он (Correct) или нет (Incorrect). Когда работа над первым вопросом и ответами к нему закончена, нажимаем «Add question» и продолжаем работать уже со вторым вопросом. Как только составление викторины будет закончено, нажимаем «Save & continue».
Теперь выбираем дополнительные настройки викторины:
— Language (язык): выбираем из выпадающего списка «Русский язык».
— Privacy settings (настройки приватности): выбираем «Public» (общественный).
— Primary audience (аудитория, для которой предназначен опрос): из списка можно выбрать «School», например.
Здесь же можно добавить краткое описание викторины (теста) – в поле «Description», записать ярлыки (Tags) и определить уровень сложности теста (Difficulty level): от простого (Beginner) до сложного (Advanced). Чтобы закончить создание викторины, вновь нажимаем «Save & continue».
На заключительном этапе нам предложат выбрать «обложку» будущего теста (необязательно). Можно добавить видео из YouTube, которое будет транслироваться на экране, пока участники будут присоединяться к игре.
Нажимаем «Done» — работа над викториной закончена.
Викторину можно просмотреть, нажав кнопку «Preview» или вновь вернуться к редактированию (Edit).
Проведение викторины. Участие учителя
Чтобы приступить к тестированию аудитории, нажимаем «Play now». На открывшейся страничке можно установить дополнительные настройки (добавить фоновую музыку, показывать ответы в случайном порядке, установить автоматические переходы от вопроса к вопросу и т.д.). По умолчанию все эти настройки отключены (Off).
После того, как дополнительные настройки выполнены, нажимаем «Launch» и попадаем в виртуальную комнату, где и будет происходить игра. Чтобы дать старт игры, учитель выводит изображение виртуальной комнаты на большой экран через проектор и приглашает участников к игре.
Участие в викторине учащихся
Участники игры должны зайти на сайт викторины со своих мобильных устройств по адресу:https://kahoot.it/. В открывшееся окошко они вводят номер виртуальной комнаты, которую сообщит учитель (Game pin) и нажимают «Enter».
Далее каждый участник представляется — заполняет окошко «Nickname» и нажимает «Join game» (Присоединиться к игре).
Внимание! Учитель не может начать игру, пока в виртуальной комнате не появится хотя бы один участник (количество собравшихся и их имена отображаются в виртуальной комнате на большом экране). Как только все участники игры в сборе, учитель нажимает «Start now» — и викторина начинается.
На большом экране учащиеся видят вопрос и варианты ответов на него, на своих мобильных устройствах — цветные прямоугольники с геометрическими фигурами внутри, каждый из которых соответствует одному из ответов. Необходимо выбрать один из вариантов и кликнуть по нему. На устройстве высвечивается информация о том, правильный ответ или нет, а также количество баллов, присуждаемых участнику за правильный ответ. На большой экран выводится общий счет и текущий рейтинг участников игры.
Принять участие в викторине можно, используя любое мобильное устройство. Дополнительных программ и приложений устанавливать не надо.
Примеры использования в образовательной деятельности
На сайте сервиса собраны игры и викторины по разным темам и предметам. Можно не только демонстрировать викторины, созданные в своём аккаунте, но и воспользоваться материалами других пользователей сервиса.
Все викторины доступны для проведения в двух вариантах:
- Режим демонстрации: чтобы провести игру, регистрироваться в сервисе не нужно. Учитель переходит по ссылке игры, ему открывается стартовая страница викторины, на которой указано её название и вопросы теста (ответы на них не демонстрируются). Чтобы запустить игру, необходимо нажать «Play».
Далее на новой открывшейся странице необходимо нажать «Start now».
После этого открывается виртуальная комната и показывается её номер для запуска викторины.
- Режим просмотра наиболее удобен для работы, предназначен для зарегистрированных пользователей. Педагог может заранее познакомиться с вопросами и ответами понравившейся викторины. Кроме того, зарегистрированным пользователям доступен поиск по базе викторин, созданных в сервисе (возможен поиск на русском языке, он доступен на странице «Public Kahoots»: https://create.kahoot.it/#public/kahoots/featured. Таким образом, каждый педагог может подобрать необходимый учебный материал, даже не участвуя в создании игры. Из этого режима игра запускается клавишей «Play», которая открывает страницу настроек игры «Launch», а затем, нажав «Launch», можно попасть в виртуальную комнату.
Просмотрите этот видеоурок и определите свой уровень знаний.
Задание: Предоставьте информацию в виде презентации о работе с Nearpod, Kahoot!, Buncee, Admithub. Используя мобильные сервисы для создания интерактивных викторин на https://Getkahoot.com/, создайте интерактивные викторины по теме «Информация и цифровые технологии» по предмету «Информатика и информационные технологии» в 5- классе и объясните, как ими пользоваться.