12- GOOGLE FORMALARI YORDAMIDA TESTLAR YARATISH
Google Forms qo’shimchasi yordamida siz testlar va onlayn so’rovlar yaratishingiz mumkin. Sinfda testlardan foydalanish uchun qatnashchilar o’z Google akkauntiga ega bo’lishi zarur.
Google Chrome kabi brauzerni oching, shakl yaratish uchun o’zingizning akkauntingiz ismi bilan tizimga kiring, qo’shimcha ro’yxatini oching.
12.1 -rasm.Akkaunt orqali tizimga kirish va qo’shimcha ro’yxatini ochib «Формы»ni tanlash
- Forma yaratish uchun» Создать форму «ni tanlashingiz zarur bo’lgan oyna ochiladi, rangli plyus ustiga bosing va yangi shakl yaratish uchun bo’sh joy paydo bo’ladı.
12.2 -rasm «Формы» va «Новая форма» oynalari
Yuqori boshqarish paneli tashqi ko’rinishni sozlash imkonini beradi.
- 3 -rasm Yuqori boshqarish paneli tashqi ko’rinishni sozlash instrumentlari
» Palitra » belgisi test mavzusini sozlash imkoniyatini beradi (tashqi ko’rinishi – rang, fon, shrift tanlov ), » Ko’zlar» belgisi tayyor shaklni xohlagan bosqichda, ishtrokchi uchun mavjud bo’lgan ko’rinishni ko’rish imkonini beradi. » Keyinga» va » Oldinga» strelkalari jarayondagi oxirgi amallarni bekor qilish va ortga qaytarish imkonini beradi.
Mavzuni sozlash uchun palitra belgisin tanlang, ochilgan oynada sarlavha uchun rasmni tanlang (siz test nomidan yuqorida rasm olasiz ), mavzu rangi, fon rangi, shrift usulin tanlashingiz mumkin. O’zgarishlar avtomatik turda saqlanadi.
- 4-rasm Mavzuni sozlash uchun palitra belgisidan foydalanish
Shakl ismini kiritish uchun “Новая форма ” tugmasin bosing va shakl ismini yozing, masalan, «Тест», bayonnomada mavzuni tushuntirishingiz yoki boshqa test yoki so’rovlar haqida ma’lumot berishingiz, siz muayyan testning xususiyatlarini ko’rsatishingiz, maslahat va ta’riflab berishingiz mumkin. O’zgarishlarni saqlash shart emas, sababi barcha o’zgarishlar avtomat turda saqlanadi.
- 5-rasm Shaklning ismi «Тест»
- Shakl ismini berganingizdan so’ng, siz so’rovlarni shakllantirishga, javoblar ro’yxatini taklif qilishga o’tishingiz mumkin. Test tuzilgan taqdirda to’g’ri yoki to’g’ri emas javoblar ko’rsatiladi. So’rov va javoblarni avvaldan tayyorgarlik ko’rishi zarur. Xotiralarтi baholash imkoniyatiga ega bo’lish uchun test yaratishni tanlash, buni » Настройки » yorlig’inda amalga oshirishga bo’ladi
– » Настройки » yorlig’iпa o’ting va «Тест » parametrini yoqing, bu sizga test yaratish jarayonida to’g’ri javoblarni ko’rsatishingiz va so’ng ularni tekshirishingiz imkoniyatini beradi.
- 6-rasm «Настройка» yorlig’iga o’tib «Тест» parametrini qo’shish
Shu bilan birga, bu yorliqda siz test ishtrokchilari tomonidan berilgan noto’g’ri va to’g’ri javoblar va to’plangan ballar soninш ko’rsatishni sozlashingiz mumkin.
Agar siz test savolnomasiga javob beradigan ishtrokchilarning elektron pochta manzillarini foydalanmoqchi bo’lsangiz, u holda «Настройки » yorlig’ida Публикация оценок/После ручной проверки parametrlarini tanlashingiz zarur. Test nomidan so’ng «Электронная почта» maydoni paydo bo’ladı, bunda ishtrokchi o’z elektron pochta manzilini yozishi zarur.
- 7-rasm Ishtrokchilar o’z elektron pochta manzilini kiritish uchun «Электронная почта» maydoni
Test yaratish ustida ishlashni davom ettirish uchun, » Вопросы » yorlig’iga qaytamiz.
- Test topshiriqlarini yaratishda har xil turdagi so’rovlardan foydalanish mumkin, masalan, bitta to’g’ri javobli (единичный выбор), bir nechta to’g’ri javobli so’rovlar (множественный выбор) yaratish mumkin. Boshqa variantlardan foydalanish mumkin – qisqa matnli javob, toliq matnli javob, taklif etilgan variantlardan tanlov (из списка), siz javob sifatida ma’lumki bitta faylni yuklashlikga ruxsat berishingiz mumkin, uni shkala bo’yicha baholashishingiz (шкала ), siz satrdan bitta variantni tanlashingiz mumkin (сетка ), satrdan bitta yoki bir nechta variantni tanlashingiz mumkin (сетка флажков), sana, vaqt yoki davom etish vaqtini tanlashingiz mumkin.
12.8-rasm Savollar turlarini tanlash
Quyidagi turdagi so’rovlar taklif etiladi :
9-rasm Taklif etiletuǵun so’rovlar turlari
» Один из списка » turidagi topshiriqni yaratamiz, ya’ni so’rovga javob sifatida bitta to’g’ri javobni tanlash zarur bo’ladi. » Вопрос без заголовка » maydonida so’rovning tuzilishini beramiz keyinchalik javoblar variantlarini to’ltiramiz, radio tugmachasiga qarama-qarshi joylashtirib. Javoblar variantlarini ko’paytirmoq uchun «Добавить вариант» boshish yetarli. Odatda so’rov uchun 3-5 variant beriladi, ular daskriptorlar deyiladi.
- 10-rasm » Вопрос без заголовка» maydonida so’rovning tuzilishi beriladi
Agar «Тест» parametri yoqilgan bo’lsa, unda siz to’g’ri javoblarni belgilashingiz mumkin, agar bu parametr qo’shilmagan bo’lsa, u yerda so’rovnoma bo’ladi.
11-rasm «Ответы» va «Обязательный вопрос» parametri
To’g’ri javobni ko’rsatish uchun «Ответы» tugmasin bosish zurur, bunda to’g’ri javoblarni ko’rsatish imkoniyati paydo bo’ladi, to’g’ri javobni belgilash zarur. Shu bilan birga, bu yerda so’rovga to’g’ri javob uchun olishingiz mumkin bo’lgan ball miqdorini ko’rsatishingiz mumkin. «Обязательный вопрос» parametri qo’shilsa so’rov zarurlidir. Ishlangan harakatlarni tasdiqlash uchun «Готово» tugmasin bosishingiz zarur.
12-rasm So’rovga to’g’ri javob va u uchun olishingiz mumkin bo’lgan ball miqdorini ko’rsatish
So’rov yaratilishi tasdiqlangandan so’ng, to’g’ri javob oldingi » belgi» paydo bo’ladı.
12.13-Rasm To’g’ri javob orasidagi» belgi»
- Navbatdagi topshiriqni yaratish uchun o’ng tomondagi paneldagi Buyrug’ini bosish zarur, yangi tayyorlangan so’rov oynada qoladi va keyingi topshiriqni yaratish uchun tayyorlik paydo bo’ladi.
- 14-rasm Keyingi topshiriqni yaratish uchun tayyorlik
«Раскрывающийся список» turidagi topshiriqni saylab, so’rov matnni va 3 javobning 3 variantini kiritamiz.
- 15-rasm So’rov matnini va 3 javobning 3 variantini kiritish
To’g’ri javobni belgilash uchun chap pastki parchadagi «Ответы» maydoniga o’ting, javob uchun ballarni aniqlang, so’rov vaqtida so’rov doimo ko’rsatilishi uchun «Обязательный вопрос» parametrini yoqing. Ishlangan harakatlarni tasdiqlash uchun «Готово» tugmasin bosishingiz zarur.
- 16-rasm To’g’ri javobni belgilash, «ответы» maydoniga ballni kiritish va «Щбезателный вопрос» parametrini qo’shish
- «Шкала» so’rov shablonidan foydalanib yana bitta topshiriq yaratamiz. Biz o’ng tomondagi paneldagi bosamiz, keyingi topshiriqni yaratish uchun tayyorlik paydo bo’ladı, topshiriq turini tanlang «Шкала» turini tanlang, «Обязательный вопрос» parametrini yoqing, topshiriq matnini kiriting, shkaladagi boshlanishi va yakunlanish ma’nosini aniqlang. Siz 0 yoki 1 bilan boshlashingiz mumkin, 2 dan 10 ga qadar bo’lgan raqam bilan yakunlashingiz mumkin, 1 dan 5 ga qadar tanlashingiz mumkin. So’ng to’g’ri javobning ma’nosini kiriting, bizning holata bu » 3″ va topshiriqni yaratishni yakunlash uchun «Готово»» tugmasin bosing.
- 17-rasm Topshiriqni yaratishni yakunlash uchun «Готово» tugmasi
«Шкала» javob turidan foydalangan holda topshiriq yaratgandan so’ng, u quyidagicha ko’rinishda bo’ladi :
- 18-rasm Topshiriq matnidan so’ng joylashgan yulduzcha
Topshiriq matnidan so’ng joylashgan yulduzchalarga e’tibor bering, ular u so’rovning oxirida joylashgan, «Обязательный вопрос» statusiga ega. Agar so’rov zarur bo’lmasa bunday bo’lmasa u yerda bunday yulduzcha bo’lmaydi.
Matn turidagi javob berish variantlaridan (daskriptorlar) tashqari masalan, grafikalik, video fayllardan foydalansangiz bo’ladi.
So’rov yoki javobni o’zgartirish uchun ustiga uning ustiga bosish yetarli.
Endigi masala -shaklni sozlash.
Shaklni takroriy ishlatishni taqiqlash (ya’ni, bir marta javob berishga ruxsat beriladi ), topshiriq bajarish jarayonida javoblarni redaktorlashga ruxsat berish yoki taqiqlash, o’quvchilarga javoblar ro’yxatini ko’rishlikga imkoniyat berishni sozlash mumkin.
Takroriy foydalanishni taqiqlash (ya’ni, javob bir marta berilishi mumkin ):
«Настройки» yorlig’iga o’ting, «Отправлять форму не более одного раза» buyrug’in tanlang, ochqichni yoqing.
- 19-rasm «Настройки» yorlig’idagi, «Отправлять форму не более одного раза» buyrug’i
Yuborishlikdan oldin javoblarni o’zgartirishga ruxsat :
«Настройки»yorlig’iga o’ting, «Разрешить редактирование вопросов» buyrug’ini tanlang (asosan » so’rovlar» so’zi o’rniga » javoblar» so’zi bo’lishi zarur, bu xato barcha versiyalarda uchramaydi) ochqichni yoqing.
- 20 -rasm Test topshiriq tomonidan berilgan javoblarni ko’rish uchun ruxsat
Test topshiriq tomonidan berilgan javoblarni ko’rish uchun ruxsat :
«Настройки»yorlig’iga o’ting, «презентачия» buyrug’in tanlang, so’ng «Посмотреть ответы» opsiyasini tanlang va ochqichni o’rnating. Shu bilan birga, sozlamalar bo’liminda «Перемешать вопросы» opsiyasidan foydalanishingiz mumkin, shunda barcha o’quvchilar uchun bitta test so’rovlar ketma ketligi bilan farqlanadi.
Shu bilan birga, o’quvchilar topshiriqni o’rinlab, javobini yo’llanganidan so’ng ularning oladigan matnni «Настройки» yorlig’ida o’zgartirishga bo’ladi.
Jim bo’lsak «Ответ записан» o’rnatiladi, bu so’zlarni o’zgartirishga bo’ladi. Buning uchun «Изменить» buyrug’ida boshqa oynacha paydo bo’ladı, uning ichiga kerakli bo’lgan matnni kiritish va saqlash zarur.
- 21-rasm «Изменить» buyrug’ini bosish orqali vujudga kelgan oynacha
- Yakunlovchi bosqich -testni o’quvchilarga bajarish uchun topshirish. Buni amalga oshirish uchun siz sinovdan o’tish shaxsga test manzilini topshirishingiz va uni bajarish huquqini berishingiz zarur. Biz o’quvchilarning yakka-yolg’iz akkauntlaridan foydalanamiz va havolaga ega bo’lgan har bitta o’quvchiga testga kirish huquqini beramiz. Sinovni yaratgandan so’ng, bizga havola zarur, bu havolani elektron pochta orqali yuborish, Google sinfiga topshiriq qo’yish, Internet dagi betga qo’yish, masalan, ijtimoiy tarmoqga qo’yish mumkin. Bu harakatlarning barchasi bitta «Отправка формы»tushunchasi bilan belgilanadi.
- Shaklni ochamiz (yaratgandan so’ng, shakl avtomatik turda Google Drive-da joylashadi ) va yuqori o’ng burchakdagi «Отправить» tugmasini bosamiz.
- 22-rasm Yuqori o’ng burchakdagi «Отправить» tugmasi
Bitta satr sozlashlarni amalga oshirishingiz zarur bo’lgan oyna ochiladi. Birinchidan, jo’natish usuli tanlanadi – uch usul taklif etiladi : elektron pochta orqali, havolani taklif qilish va xohlagan saytga joylashtirish orqali.
- Agar siz elektron pochta orqali tanlasangiz, quyida test yuboriladigan elektron pochta manzillarini ko’rsatishingiz zarur. Elektron pochta manzillari vergul bilan ajratilgan.
- Havolani yaratish uchun tegishli belgini bosishingiz va havolani nusxalab olishingiz zarur.
- Saytga havolani joylashtirish uchun «Встроить» buyrug’ini tanlang va koddan nusxa oling.
12.23-rasm Elektron pochta orqali o’quvchilarga topshiriqni yuborish
Agar siz elektron pochta orqali yuborishni tanlasangiz, manzillarni ro’yxatga kiritganingizdan so’ng, «Отправить’» tugmasini bosishingiz zarur, manzili ko’rsatilgan o’quvchilar topshiriqni pochta orqali oladi, bajarilgandan so’ng javoblar o’qituvchining Google diskinda paydo bo’ladı.
Agar biz manzillar ro’yxatini ko’rsatishni xoxlamasak, u holda havolani yuborishni tanlashimiz mumkin, uning uchun siz havolani bosishingiz zarur, «Копировать» buyrug’ini bosish orqali havolani nusxalab olishingiz zarur bo’lgan oyna ochiladi.
- 24-rasm Saytda testga havolani joylashtirish uchun «Встроить» buyrug’i
Saytda testga havolani joylashtir uchun «Встроить» buyrug’inan foydalanamiz, oyna ochiladi :
- 25-rasm HTML kodni («Копировать» buyrug’i ) nusxa olib so’ng Internetdagi betga joylashtirish
Bunda HTML kod joylashganini qamrab oladi, uni («Копировать» buyrug’i ), nusxa olib so’ng Internetdegi betga joylashtiriladi.
O’quvchilar testni o’rinlagandan so’ng, test natijalarini «Ответы» yorlig’ida ko’rishi mumkin. Siz xotirani tanlashingiz va diagramma turida ko’rishingiz mumkin, siz «Отдельный пользователь» ni tanlashingiz va har bitta o’quvchi uchun ko’rishingiz mumkin. Ko’rishning eng qulayli va eng tezkor usuli bu Google tablici-dan foydalanishdir. Jadvalni birinchi marta yaratish uchun siz Belgisiga bosishingiz va «Сохраниять ответы» buyrug’in tanlashingiz zarur.
- 26-rasm Google tablici-dan foydalanib javobni ko’rish
Google Drive-da har bitta o’quvchi uchun test natijalarini o’z ichiga olgan ro’yhat tuziladi. Jadvalni bir marta yaratish yetarli, so’ng unga «Ответы» yorlig’iga tegishli belgisini bosish orqali kirishingiz mumkin.
Masalan, o’quvchilarning javoblari jadvali quyidagicha ko’rinadi, bu yerda har bitta satr javobning versiyasidir :
- 27-rasm O’quvchilarning javoblar jadvali
Ro’yhatda talabaning qanday javob bergani aniq yoritilgan. Talaba topshiriqni bajarishdan oldin ko’rsatgan elektron pochta manzili orqali aniqlanadi. Agar siz javobni to’g’ri tanlagan bo’lsangiz, u yerda har safar bitta versiya bo’ladi.
Biz test yaratishning eng oddiy usulin ko’rib chiqdik.
Topshiriq: Google Formsda 5 sinfr uchun Matematika darsidan nazorat test savollarini tuzing va undan qanday foydalanish kerakligi haqida tushuncha bering.

12-СОЗДАНИЕ ТЕСТОВ ПРИ ПОМОЩИ GOOGLE ФОРМ.
С помощью приложения Google Формы можно создавать тесты и онлайн-опросы. Для использования тестов в классе учащимся необходимо иметь свой аккаунт Google.
Откройте браузер, например, Google Chrome, войдите с именем своего аккаунта, что необходимо для создания формы, откройте список приложений и запустите приложение Формы .
Рис. 12.1. Войти в систему через аккаунт, открыть список приложений и выбрать «Формы».
Откроется окно, в котором надо выбрать «Создать форму» для создания формы, щелкнем на цветной плюс и появится заготовка для создания новой формы.
Рис. 12.2. Окна «Формы» и «Новая форма»
Верхняя панель управления дает возможность настройки внешнего вида
Рис. 12. 3. Инструменты панеля управления настройки внешнего вида
Значок «Палитра» позволяет настроить тему (внешний вид – выбрать цвет, фон, шрифт) теста, значок «Глаз» позволяет просматривать готовую форму на любом этапе, будет отображаться тот вид, который доступен учащимся. Стрелки «Назад» и «Вперед» позволяют отменять и возвращать последние действия в процессе работы.
Для настройки темы выберем значок палитры, в открывшемся окне выберем изображение для верхнего колонтитула (получится картинка над названием теста), цвет темы, цвет фона, можно выбрать стиль шрифта. Сохранение изменений происходит автоматически.
Рис. 12. 4. Использование значка палитры для настройки темы
Для введения названия формы достаточно нажать на «Новая форма» и написать название формы, например, Тест, в описании можно пояснить тему или дать другие необходимые сведения об опросе или тесте, можно оговорить особенности конкретного теста, дать советы и замечания. Сохранение сделанных изменений не требуется, т.к. все изменения сохраняются автоматически.
Рис. 12. 5 «Тест» название формы
После задания названия формы, можно перейти к формированию вопросов, представлению перечня ответов. В случае создания теста указываются правильный или неправильные ответы. Вопросы и ответы рекомендуется подготовить заранее. Для того, чтобы можно было оценить результаты, необходимо выбрать именно создание теста, это можно сделать на вкладке «Настройки» — перейти на вкладку «Настройки» и включить параметр «Тест», это позволит в процессе создания теста указывать правильные ответы и затем их проверять.
Рис. 12. 6 Перейдите на вкладку «Настройки» и включить параметр «Тест».
Также на этой вкладке можно представить показ неправильных и правильных ответов, данных участниками тестирования и количество набранных ими баллов.
Если вы хотите собирать адреса электронной почты учащихся, отвечающих на вопросы теста, то на вкладке «Настройки» необходимо отметить параметр Публикация оценок/После ручной проверки. И после названия теста появится поле «Электронная почта», в которое учащиеся должены будут написать свой адрес электронной почты.
Рис. 12. 7 Поле «Электронная почта» для введения адреса электронной почты участников .
Для продолжения работы по созданию теста вернемся на вкладку «Вопросы».
При создании тестовых заданий можно использовать различные типы вопросов, например, можно создать вопросы с одним правильным ответом (единичный выбор), вопросы с несколькими правильными ответами (множественный выбор). Возможно использование и других вариантов – краткий текстовый ответ, развернутый текстовый ответ, выбор из предложенных вариантов (из списка), можно разрешить в качестве ответа загрузить определенный файл, можно ставить оценку по шкале (шкала), можно выбрать один вариант из строки (сетка), можно выбрать один или несколько вариантов из строки (сетка флажков), можно выбирать дату, время или продолжительность.
Рис. 12.8 Выбор типов вопросов
Предлагаются следующие типы вопросов:
Рис. 12. 9. Рекомендуемые типы вопросов
Создадим задание типа «Один из списка», т.е. в качестве ответа на вопрос необходимо выбрать один правильный ответ. В поле «Вопрос без заголовка» задаем формулировку вопроса и далее заполняем варианты ответов, указывая их напротив радиокнопок. Для увеличения количества вариантов ответов достаточно нажать «Добавить вариант». Как правило для вопроса предлагают 3-5 вариантов ответов, их принято называть дескрипторами.
Рис. 12. 10 В поле «Вопрос без заголовка» задаем формулировку вопроса
Если параметр «Тест» включен, то можно указывать правильные ответы, если этот параметр не включен, то получится просто опрос.
Рис. 12. 11 Параметры «Ответы» и «Обязательный вопрос»
Для указания правильного ответа необходимо нажать на «Ответы», появится возможность указания правильных ответов, необходимо отметить правильный ответ. Также здесь можно указать количество баллов, которое можно получить за правильный ответ на данный вопрос. Можно указать, является ли вопрос обязательным, для этого надо включить параметр «Обязательный вопрос». Для подтверждения проделанных действий необходимо нажать «Готово».
Рис. 12. 12 Представление правильного ответа на вопрос и количество баллов, которые за него получают.
После подтверждения создания вопроса, напротив правильного ответа появится «галочка».
Рис. 12.13 «Галочка» напротив правильного ответа
Для создания следующего задания необходимо нажать команду
на панели справа, только что подготовленный вопрос останется в окне и появится заготовка для создания следующего задания.
Рис. 12. 14 Заготовка для создания следующего задания
Выбираем тип задания «Раскрывающийся список», вводим текст вопроса и 3 варианта ответа.
Рис. 12. 15 Ввод текста 3 вопросов и 3 варианта ответов.
Переходим в поле «Ответы» внизу слева для выставления правильного ответа, определения баллов за ответ, включаем параметр «Обязательный вопрос», чтобы вопрос всегда отображался при опросе. Для подтверждения проделанных действий необходимо нажать «Готово».
Рис. 12. 16 В поле «Ответы» внизу слева для выставления правильного ответа, определения баллов за ответ, включаем параметр «Обязательный вопрос»
Создадим еще одно задание с использованием шаблона вопроса «Шкала». Нажимаем
на панели справа, возникает заготовка для создания следующего задания, выбираем тип задания «Шкала», включаем параметр «Обязательный вопрос», вводим текст задания, определяем значения начала и конца на шкале. Начать можно с 0 или 1, закончить можно числом от 2 до 10, выбираем от 1 до 5. Затем вводим значение правильного ответа, в нашем случае это «3» и нажимаем на кнопку «Готово» для завершения создания задания.
Рис. 12. 17 Для завершения создания задания щелкнем кнопку «Готово»
После создания задание с использованием типа ответов «Шкала» имеет вид:
Рис. 12. 18 Звездочка, расположенная после текста задания
Обратите внимание на звездочки, расположенные сразу после текста задания, они расположены в конце вопросов, имеющих статус «Обязательный вопрос». Если вопрос не обязательный, то такой звездочки не будет.
Кроме текстовых вариантов ответов (дескрипторов) можно использовать, например, графические, видео файлы.
Для изменения вопроса или ответа достаточно нажать на него.
Следующая задача – настройка формы. Что можно настроить – запретить повторное использование формы (т.е. разрешается ответить только один раз), разрешить или запретить редактирование ответов в процессе выполнения задания, разрешить учащимся просматривать сводку ответов.
Запрет на повторное использование (т.е. ответ разрешается дать единственный раз):
Переходим на вкладку «Настройки», выбираем команду «Отправлять форму не более одного раза», включаем переключатель.
Рис. 12. 19 Команда «Отправлять форму не более одного раза» на вкладке «Настройки»
Разрешение на изменение ответов до отправки:
Переходим на вкладку «Настройки», выбираем команду «Разрешить редактирование вопросов» (на самом деле вместо слова «вопросов» должно быть слово «ответов», возможно, эта опечатка встречается не во всех версиях!), включаем переключатель.
Рис. 12. 20 Разрешение на просмотр ответов, данных тестируемыми
Разрешение на просмотр ответов, данных тестируемыми:
Переходим на вкладку «Настройки», выбираем команду «Презентация», далее выбираем опцию «Посмотреть ответы» и устанавливаем переключатель. Также в этом разделе настроек можно использовать опцию «Перемешать вопросы», чтобы один и тот же тест отличался для разных учащихся по порядку предъявления вопросов.
Также на вкладке «Настройки» можно поменять текст, который будут получать учащиеся после завершения выполнения задания и отправки результата – по умолчанию установлено «Ответ записан», эти слова можно отредактировать. Надо нажать на команду «Изменить», появится окошко, в котором необходимо ввести новый текст и сохранить.
Рис. 12. 21-Окно появившееся после выполнения команды «Изменить»
Заключительный шаг –задание теста для выполнения учащимися. Для этого необходимо передать тестируемым адрес теста и дать права на его выполнение. Будем использовать личные аккаунты учащихся и дадим доступ к тесту всем, у кого есть ссылка. После создания теста нам потребуется ссылка на него, данную ссылку можно переслать по электронной почте, положить в задание в Google классе, положить на страницу в интернете, например, в социальную сеть. Все эти действия обозначаются одним понятием «Отправка формы».
Открываем форму (после создания форма автоматически располагается на Google Диске) и нажимаем в правом верхнем углу кнопку «Отправить».
Рис. 12. 22 Нажать кнопку «Отправить» на правом верхнем углу
Откроется окно, в котором необходимо сделать ряд настроек. Сначала выбирается способ отправки – предлагается три способа: по электронной почте, путем предоставления ссылки и через встраивание на любой сайт.
- При выборе по электронной почте необходимо в поле ниже указать адреса электронной почты, на которые будет выслан тест. Адреса электронной почты указываются через запятую.
- Для создания ссылки необходимо нажать на соответствующий значок и скопировать ссылку.
- Для встраивания ссылки на сайт необходимо выбрать команду «Встроить» и скопировать код.
Рис. 12.23 Отправка по электронной почте задания учащимся
При выборе отправки по электронной почте после перечисления адресов необходимо нажать на кнопку «Отправить», те учащиеся, чьи адреса были указаны, получат по почте задание, после выполнения ответы появятся на Google диске учителя.
Если мы не хотим указывать перечень адресов, то можно выбрать отправку ссылкой, для этого надо нажать на ссылку, откроется окно, в котором надо скопировать ссылку нажатием команды «Копировать».
Рис. 12. 24 Команда «Встроить» для размещения ссылки на тест на сайте
Для размещения ссылки на тест на сайте воспользуемся командой «Встроить», откроется окно:
Рис. 12. 25 Копирование HTML-кода(команда «Копировать»), для размещения на странице интернета
В нем размещен HTML-код, который надо скопировать (команда «Копировать»), а затем разместить на странице в интернете.
После выполнения теста учениками, результаты выполнения можно смотреть во вкладке «Ответы». Можно выбрать сводку и посмотреть в виде диаграмм, можно выбрать «Отдельный пользователь» и посмотреть по каждому ученику. Наиболее удобный и быстрый способ просмотра – использование Google таблицы. Для создания таблицы в первый раз необходимо нажать на значок и выбрать команду «Сохранять ответы».
Рис. 12. 26 Просмотр результата используя Google таблицу
На Google диске будет создана таблица, содержащая результаты выполнения теста каждым учащимся. Таблицу достаточно создать один раз, а далее к ней можно обращаться, нажав на соответствующий значок
на вкладке «Ответы».
Например, таблица с ответами учащегося имеет следующий вид, здесь каждая строчка – это версия ответа:
Рис. 12.27 Таблица ответов учащихся
В таблице наглядно видно, какие ответы учащийся дал. Идентификация учащегося осуществляется по адресу электронной почты, который учащийся указывает перед выполнением задания. Если установить запрет на исправление ответа, то версия каждый раз будет ровно одна.
Мы рассмотрели самый простой подход к созданию теста.
Задание: Составьте контрольные тестовые вопросы по математике в 5- классе в Google Forms и объясните, как ими пользоваться.