14- TRENAJER O’QUV PROGRAMMALARI
Trenajer – real obektlarni boshqarish uchun tan bo’lgan, o’rgatuvchi harakatlarni ko’p bajarish orqali madaniy obektlarni boshqarish uchun zarur bo’lgan oquv va ko’nikmalarini shakllantirish va takomillashtirish uchun mo’ljallangan, o’quvchining kasblik tayyorgarlik ko’rishining texnik vositasidir.
Trenajer uch zarur bo’lgan gruhga ega bo’lishi zarur : konstruktiv (operatorning ish joyining aniq nusxasi ); dasturiy ta’minot (uskunalar va jarayonlarning uyg’un modeli ); didaktik (operatorning harakatlarin baholash va monitoring qilish dasturi, boshqa birday darajada zarurli servis dasturlari bilan instruktorning ish o’rni ).
Trenajer o’quvchilarning bilim, ko’nikma va malakalarini baholash va ularning topshiriqlarni takroriy -takroriy bajarish orqali maqsadli tayorlashning farqli usuli dir.
Trenajer o’quvchilarga quyidagi imkoniyatlarni beradi :
- Mustaqil nazorat ishlariga tayyorgarlik ko’rish ;
- 2. Mutaqil tayyorlik darajisini aniqlash va uning natijalarin nazorat ishlariga tayyorgarlik ko’rish jarayonida uzliksiz tarizda baholash ;
- tuzilmasi mamlakat ta’lim standartlariga mos kelarli test variantlaridan samarodor foydalanish ;
- trenajer bilan ishlash jarayonida har bitta topshiriq bo’yicha kerakli nazariy malumotlar, taqribiy misollar va tavsirlardi olish ;
- fanni o’rganish vaqtida kamchiliklarni bartaraf etish va olingan bilimlarni mahkamlash.
https://h5p.org servis yordamida qoraqalpoq tilin o’rgatuvchi trenajer yaratish
Flashcards turi – bu kartaning bitta tomonida rasm va boshqa tomoninda mos keladigan matnni o’z ichiga olgan kartalar jamlanmasi. O’quvchidan kartani to’ntarib, to’g’ri javobni namoyish qilishdan oldin rasmga mos keladigan so’z yoki iborasini kiritish so’raladi.
Kartalarni o’quvchilarga so’zlar va so’z
birikmalarini yoki gaplardi eslab qolishga yordam beradigan mashq sifatida ishlatilishi mumkin. Oddiy larda kartaning bitta tomonida yordamchi so’zlar va boshqa tomonida javobi bo’ladi. H5 P kartalarinda rasmlardan yordamchi so’zlar sifatida foydalanadi. Agar siz matnli yordamchi so’zlarga ega kartalarni izlasangiz, Dialog cards (dialog kartalar ) turiga e’tibor bering.
Ko’pincha til o’rganishda so’z va so’z birikmalarini eslab qolish uchun kartalardan foydalaniladi. Kartochkalar matematik masalarni ko’rsatish yoki o’quvchilarga tarixiy sanalarni, formulalar yoki otlar kabi faktlarni eslab qolishlariga yordam berish uchun ham ishlatilishi mumkin.
1-qadam : Mavzu
Ko’pincha til o’rganishda kartalardan foydalaniladi. Bu darsda Qoraqalpoq tilida so’zlarni to’g’ri yozishni o’rgatish. Bu darsimizda mavzuyimiz «Hayvon va qushlarning nomlarini toping. Qoraqalpoq tilida to’g’ri yozing». Biz har xil qush va hayvonlarning rasmlarinan iborat kartalar kompleksin yaratamiz. O’quvchidan qoraqalpoq tilida hayvon va qushlarning ismin to’g’ri kiritish so’raladi. Biz tulki,
Sher, boyo’g’li, burgut rasmlari kiritamiz. O’quvchilardan qoraqalpoq tilida tulki, sher, boyo’g’li, burgut nomlarini to’g’ri kiritish so’raladi.
2-qadam: Kartalarni yaratish
« New content» (Yangi kontent) parametrini tanlang va kontent turlari ro’yxatidan « Flashcards» (Flesh-kartalar ) ni tanlang :
14.1-rasm. Kontent turlari tizimi
3-qadam: Kartalar redaktori
Endi Flashcards so’rovlar redaktori paydo bo’lishi zarur. Redaktorning asosiy bo’lagi quyidagicha :
14.2-rasm. Flashcards savollar redaktorining asosiy bo’limi
Bu darsda biz Flashcards yaratilishiga e’tibor qaratamiz. Shunday qilib, biz «Common fields» (Umumiy maydonlar ) sarlavhasi ustidagi redaktor bo’limlariga e’tibor qaratamiz.
Flashcards turi «Toshk dascription» ( topshiriq ta’rifi) va «Cards» (kartalar ) ko’pligidan iborat.
4-qadam: Masalaning ta’rifi
Bu yerda biz o’quvchilarning shu mavzu bilan tanishtiramiz. « Task description » ( topshiriq ta’rifi) – bu butun kartalar to’plami kartalar ustida ko’rsatiladigan statistik matn. Quyidagi matnni kiriting :
«Hayvon va qushlarning nomlarini toping. Qoraqalpoq tilida to’g’ri yozing».
5-qadam: Kartalar
Bu birinchi kartada biz o’quvchiga tulkining rasmin taklif etamiz va o’quvchidan tulkining qoraqalpoqcha ismin kiritishini so’raymiz.
«Question (so’rov ) matnini har bitta karta uchun individual sozlanish mumkin. «Question (so’rov ) maydonini o’quvchiga masalani yechish bo’yicha ko’tsatishlar beramiz. «Question (so’rov ) maydonini to’ldirish shart emas.
Quyidagi matnni kiriting :
Ayyor yovvoyi bu nima?
«Answer» (javob ) maydoniga to’g’ri javobni kiriting. «Answer» (javob ) maydoniga «tulki» nomini kiriting.
Image ostida biz tulkining rasmin jalb etamiz.
Biz o’quvchiga foydalanish qulayli bo’lishi uchun birday o’lchamdagi rasmlardan foydalaning.
Birinchi karta uchun biz bu rasmdan foydalanamiz :
14.3-Rasm. Yuklab olingan jpeg formattagi tulkining rasmi
Siz yuklagan rasmni topish uchun «+Add»tugmasin bosing. Rasmni tanlaganingizdan so’ng, u yuklanadi va rasmning eskizi ko’rsatiladi.
Biz «Edit copyright»( Mualliflik huquqin tahrirlash) tugmasidan foydalanamiz
rasm uchun tegishli litsenziya ma’lumotlarini qo’shish uchun :
14.4-rasm. Mualliflik huquqin tahrirlash oynasi
Shunday qilib, biz Flashcards kompleksidan birinchi kartani yaratishni yakunladik. Buni olishingiz zarur :
14.5-Rasm. Flashcards kompleksidan birinchi kartani yaratish jarayoni
6 –qadam : Qo‘shimcha kartalarni qo‘shish
Xududi shunday, biz yana uchta kartani jalb etamiz va barcha kartalar uchun birday «Task description» matnidan foydalanamiz.
Siz xohlagancha ko’p kartalarni qo’shishingiz mumkin. Yangi karta qo’shish uchun «Add card » ( Karta qo’shish ) tugmasin bosing.
14.6-rasm. Birinchi kartani o’chirish uchun «x» tugmasi
Siz «Card »kartaning yuqori o’ng burchagindagi «x» tugmasin bosish orqali kartani o’chirasiz. «Card » redaktorining chap tomonidagi 14.2 -rasmda yaritilgan tugmalarni bosib kartalar ro’yxatini o’zgartirishingiz mumkin. Quyidagi kartani yuqoriga yoki yuqori kartani pastga o’zgartirishingiz mumkin.
14.7-rasm. Quyidagi kartani yuqoriga yoki yuqori kartani pastga o’zgartirish uchun tugma
Rasmlar tegishli manbadan yuklab olinishi va so’ng redaktorga yuklanishi zarur.
7-qadam : Yakunlanishi
Hozir sizda quyidagi rasmga ega bo’lishingiz zarur :
14.8-rasm. Yakunlash, kerakli bo’lgan barcha kartalarni kiritilib bo’lgannan keyingi ko’rinishi
Trenajer tayyor bo’lgannan so’ng yani yakunlovchi kartalar jamlovchi bo’lgannan so’ng «Save»( Saqlash ) tugmasi yordamida saqlaymiz.
14.9-rasm. Trenajerda to’g’ri javobni javoblar oynasina yozilishi
Bu trenajerdan foydalanib o’quvchilar qoraqalpoq to’g’ri yozuvni o’rganadi. Bu trenajer tildi o’rganish uchun yaxshi imkoniyat yaratib beradi. O’quvchilar trenajer yordamida muallimning nazoratisiz tilni yaxshi o’rganish va o’z bilimini baholash imkoniyatiga ega bo’ladi.
Topshiriq: Https://h5p.org servis yordamida ona tilini o’rgatuvchi trenajer yarating va undan qanday foydalanish kerakligi haqida tushuncha bering.

14-УЧЕБНЫЕ ТРЕНАЖЁРНЫЕ ПРОГРАММЫ
Тренажёр — техническое средство профессиональной подготовки обучаемого, предназначенное для формирования и совершенствования у обучаемых профессиональных навыков и умений, необходимых им для управления материальным объектом путём многократного выполнения обучаемыми действий, свойственных управлению реальным объектом. Тренажёр должен иметь три необходимые части: конструктивную (точную копию рабочего места оператора); программную (адекватную модель оборудования и процессов); дидактическую (рабочее место инструктора с программой оценки и контроля действий оператора, прочих не менее важных сервисных программ).
Тренажеры – это оригинальная методика оценки знаний, умений и навыков учащихся и их целенаправленная тренировка в процессе многократного повторного решения тестовых заданий.
Тренажеры позволяет учащимся:
- самостоятельно подготовиться к контрольному тестированию;
- самостоятельно определять уровень подготовки и регулярно оценивать его результаты в процессе подготовки к тестированию;
- эффективно использовать варианты тестов, структура которых соответствует содержанию государственных образовательных стандартов;
- быстро получать необходимые теоретические сведения, практические примеры и разъяснения к каждому тестовому заданию в процессе работы с тренажером;
- устранять пробелы при изучении дисциплины и закреплять полученные знания.
Создание тренажера обучающего каракалпакскому языку при помощи сервиса https:/h5p.org
Тип Flashcards — это набор карточек, содержащих изображение на одной стороне карточки и соответствующий текст на другой стороне. Учащегося просят ввести слово или выражение, соответствующее картинке, прежде чем перевернуть карточку и показать правильный ответ.
Карточки можно использовать в качестве упражнения, чтобы помочь учащимся запомнить слова, выражения или предложения. Типичные карточки содержат подсказку на одной стороне карточки и ответ на другой стороне. В карточках H5P в качестве подсказки используются картинки. Если вы ищете карточки с текстовыми подсказками, обратите внимание на тип содержимого Dialog cards (карточки диалога) .
Карточки часто используются при изучении языка для заучивания слов и выражений. Карточки также можно использовать для представления математических задач или для того, чтобы помочь учащимся запомнить такие факты, как исторические даты, формулы или имена.
Шаг 1: Тема
Карточки часто используются при изучении языка. На этом уроке будем учить учащихся правильному правописанию слов на Каракалпакском языке. Тема этого урока «Найдите названия животных и птиц. Правильно напишите их на каракалпакском языке». Учащихся просит правильно ввести на каракалпакском языке названия животных и птиц. Предлагаем картинки с изображением лисы, льва, совы и беркута. Учащихся спрашивают названия лисы, льва, совы и беркута на каракалпакском языке.
Шаг 2: Создание карточек
Выберите параметр « New content»( Новый контент ) и выберите « Flashcards» (Флэш -карточки) из списка типов контента:
Рис. 14.1 Перечень видов контентов
Шаг 3: Редактор карточек
Теперь должен появиться редактор вопросов Flashcards. Основная часть редактора выглядит следующим образом:
Рис. 14.2 Основная часть редактора вопросов Flashcards
На этом уроке мы сосредоточимся на создании содержимого Flashcards. Поэтому мы сосредоточимся на частях редактора над заголовком «Common fields» (Общие поля) .
Тип содержимого Flashcards состоит из «Task description» (описания задания) и набора «Cards»(карточек) .
Шаг 4: Описание задачи
Здесь мы познакомим учащихся с этой темой. « Task description » (Описание задания) представляет собой статичный текст, отображаемый над карточками на протяжении всего набора карточек. Вставьте следующий текст:
«Найдите названия животных и птиц. Правильно напишите их на каракалпакском языке»
Шаг 5: Карты
На этой первой карточке мы представим учащемуся изображение лисы и попросим учащегося ввести каракалпакское название лисы.
Текст «Question» (вопроса) можно настроить индивидуально для каждой карты. Мы будем использовать поле «Question» (Вопрос) , чтобы дать учащемуся инструкции о том, как решить проблему. В качестве альтернативы вы можете использовать это поле в качестве текстовой подсказки или дать учащемуся дополнительную подсказку. Текст «Question» (вопроса) является необязательным.
Вставьте следующий текст:
Хитрое дикое животное это кто?
Как по-каракалпакский называется лиса на картинке?
В поле «Answer» (Ответ) указываем правильный ответ. Добавьте правильный каракалпакский перевод слова « лиса» в поле «Answer»( Ответ) : «túlki»
Под Image мы добавляем изображение лисы.
Используйте изображения одинакового размера, чтобы обеспечить удобство использования для учащегося.
Мы будем использовать это изображение для первой карты:
Рис. 14.3 Загруженное на .jpeg формате изображение лисы
Нажмите кнопку «+Add»(+Добавить), чтобы найти изображение, которое вы только что загрузили. После того, как вы выбрали изображение, оно будет загружено, и отобразится миниатюра изображения.
Мы используем кнопку «Edit copyright»( Редактирование авторского права), чтобы добавить соответствующую информацию о лицензии для изображения:
Рис. 14.4 Окно редактирования авторского права
Вот мы и закончили создание первой карточки из набора Flashcards. Вы должны получить это:
Рис. 14.5 Процесс создания первой карты из набора Flashcards.
Шаг 6: Добавление дополнительных карт
Аналогичным образом мы добавим еще три карты и будем использовать одинаковый текст «Task description»( описания задания) для всех карт.
Вы можете добавить столько карт, сколько хотите. Нажмите кнопку «Add card »(Добавить карту ) , чтобы добавить новую карточку.
Рис. 14. 6 Для удаления первой карты нажмите кнопку «X»
Вы удаляете карты, нажимая кнопку «X» в правом верхнем углу «Card »Карты . Вы можете изменить порядок карточек, нажимая стрелки вверх и вниз в списке карточек с вкладками слева от редактора «Card »(карточек)(Рис.14.2) .
Рис. 14. 7 Кнопки для изменения нижней карты вверх, верхнюю карту- вниз
Картинки должны быть загружены из соответствующего источника, а затем загружены в редактор.
Шаг 7: Завершение
К этому моменту у вас должно быть следующее:
Рис. 14. 8 Завершение, вид после введения всех нужных карт
Сохранить при помощи кнопки «Save»(Сохранить) , когда будет готов окончательный набор карточек.
Рис. 14. 9 Запись правильного ответа в окно ответов
Пользуясь этим тренажером учащиеся научатся правильному право писанию на каракалпакском языке. Этот тренажер предоставляет прекрасные возможности для изучения языков. Учащимся предоставляется возможность без контроля учителя увлекательного освоения языка и оценивания своего знания.
Задание: Создайте тренажер для обучения родному языку с помощью сервиса https://h5p.org и дайте пояснение, как им пользоваться.