Quizalize – bu so’rovlar va viktorinalar yaratish servisi.
O’quvchilar Quizalize saytiga o’tib o’zlarining noutbukları, planshetleri yoki smartfonlari orqali test savolnomasiga javob beradi.
To’g’ri javoblar uchun ular ochko oladi. Umumiy hisob har bitta o’quvchiga shaxsıy test oxirida ko’rsatiladi.
Servis imkoniyatlari
– Servisda guruh ishini tashkil etish imkoniyati :
O’qituvchi sinfda viktorina bilan birgalikda ishni tashkil etishi mumkin : katta ekran yoki interfaol doskadan foydalanib.
– Ta’lim faoliyati uchun servis imkoniyatlari :
Servis yordamida siz maktab o’qish dasturining turli mavzulari bo’yicha test va viktorinalar yaratishingiz, intellektuallik o’yinlar tashkil etishingiz va sinfda o’quvchilar o’rtasida ekspress so’rovnomalar o’tkazishingiz, ularga uy topshirig’i sifatida viktorina topshirishlarini taklif qilishingiz mumkin.
-Servis materiallari bilan qayerda ulashish mumkin :
Yaratilgan viktorina (test ) ijtimoiy tarmoqlarda (Facebook, Twitter, Pinterest) va elektron pochta orqali ulashish mumkin.
Quizalize boshqa foydalanuvchilar tomonidan yaratilgan viktorinalarni ham taklif etadi. Ulardan ba’zi birovlari bepul, boshqalari bo’lsa bir yoki ikkita dollarga sotiladi.
O’z viktorinalarıngizni yaratish va o’ynash umumiy bepul.
Quizalize, boshqa platformalar bilan qiyoslaganda, katta abzalliklarga ega.
Ko’plab boshqa platformalarda o’quvchilar bitta vaqtning o’zida o’ynashi mumkin.
Quizalize-da o’quvchilar bir vaqtda ishtirok etishi shart emas. Ular topshiriqlarni o’zlariga qulay vaqtda bajarishi mumkin.
O’qituvchi kompyuterga bog’lanmagan. O’ziga qulay vaqtda dasturga kiradi va o’quvchilar tomonidan ishlangan test natijalarin ko’radi.
Quizalize servisinda bitta vaqtning o’zida katta ekran yoki interfaol doska yordamida darsda qatnashish mumkin.
Quizalize mobil servisida interfaol viktorinalar yaratish
Mobil telefonda https://www.quizalize.com/ ga Brawzer orqali kiramiz.
Bu yerda siz Teacher Loginnan kirib interfaol viktorina yaratishingiz mumkin. Students enter codedan kirib o’quvchilar kirib topshiriqlarni bajarishi mumkin.
13.1-rasm. Quizalizega kirish beti
Interfaol viktorina yaratish uchun Teacher Login kirib, sizing Google ham akkauntıngiz bo’lsa siz Log with Googledan kirsangiz bo’ladi. Explore bo’limi Resources (resurslar), Library (biblioteka), Creat (yaratish, ya’ni interfaol viktorinalarni yaratish ). My classes bo’limida yaratilgan sinflar yoki +Add a new class yordamida toza sinf yaratish mumkin.
13.2-rasm. O’qituvchining ish beti
Create ge kirsak bizda quyidagi oyna ochiladi. Bunda siz Creat assessments (Baholarni yaratish ) va Creat learning resources ( O’qitish resurslarni yaratish ) bo’limlarini ko’rsangiz bo’ladi. Biz interfaol viktorinalarni yaratish uchun Creat assessments bo’limidagi Creat a new quiz (Yangi test yaratish ) tugmasini bosib kiramiz.
3-rasm. Creat oynasi
13.3-rasm. Quiz Editor oynasi
Bizda Quiz Editor oynasi ochiladi. Bu yerda Quize title (viktorina yoki test ismi ), Align quiz to standart or tupic (standart yoki mavzu bo’yicha testni tekislash ) bu inglis tilin o’rgatishda juda qulayli bıroq biz buni foydalanmaymiz, Duration (davomiyligi ) 30 sekund bu viktorinaga berilgan vaqt, Read oloud (ovozni chiqarib o’qish ) bu inglis tilin o’rgatishda juda qulayli bıroq biz buni foydalanmaymiz, Question type (so’rov turi ) bu bo’limda so’rov turini saylaymiz biz Type an answer (Javobni kiriting ) turini saylaymiz, Question (so’rov ) bu bo’limga so’rovimizdı kirgizamiz, Correct answer (to’g’ri javob ) bu bo’limga to’g’ri javobni kiritamiz +Add an answer (Javob qo’shish ) tugmachasi yordamida qo’shimcha to’g’ri javoblar bo’lsa shularni yozamiz, Answer explation ( Javobni tushuntirish ) bu bo’limda javobga izoh, Subtopic (podtema) bu bo’limda so’rov qaysi mavzudan olinganligi, +Add a new question (Yangi so’rov qo’shish ) tugmachasi yordamida yangidan so’rovlar yoqiladi.
13.4-rasm. Quiz Edilartor oynasining to’ldirilishi va viktorinamızning saqlanishi
Barcha savolnomamizni kirgizib bo’lib Save to my library (Mening bibliotekama saqlash ) tugmachasi yordamida viktorinanı o’zimizning bibliotekamizga saqlab olamiz, u Save and give to class (saqlang va sinfga bering ) tugmachasi yordamida saqlaysiz va bermoqchi bo’lgan sinfingizni saylab berasiz.
Klassni yaratish
My classes bo’limida +Add a new class yordamida toza sinf yaratish mumkin.
Natija :
O’quvchilarning ish faoliyati : yo’q
Testni komanda da ham bajarish imkoniyati : yo’q
O’quvchilar o’z uskunalarinan foydalanib topshiriqlar bilan tanishishi mumkin : ha
O’quvchilarda mobil uskunalaring barchasi : ha
Uy vazifasi rejimi : ha
Rus tilidagi versiyaning barchasi : yo’q
Bir nechta variantlardan bitta to’g’ri javobni tanlov : ha
Bir nechta to’g’ri tanlov : Yo’q
Qisqa yozma javobni kiritish : yo’q
Tezkor rejimi : Yo’q
So’rovga qo’shimcha ma’lumot : yo’q
Izohlar mavjudligi : ha
Topshiriq: Quizalize mobil servisida 5-sinf uchun Matematika darsidan interaktiv viktorinalar yarating va undan qanday foydalanish kerakligi haqida tushuncha bering.

МОБИЛЬНЫЕ СЕРВИСИ ДЛЯ СОЗДАНИЯ ИНТЕРАКТИВНЫХ ВИКТОРИН НА
Учащиеся отвечают на вопросы тестов на своих ноутбуках, планшетах или смартфонах, перейдя на сайт Quizalize.
За правильные ответы на вопросы они получают очки. Общий счет представлен каждому учащемуся персонально в конце теста.
Возможности сервиса
-Возможность организации групповой работы в сервисе:
Учитель может организовать совместную работу с викториной на занятии в классе: с использованием большого экрана или интерактивной доски.
-Возможности сервиса для образовательной деятельности:
С помощью сервиса можно создавать тесты и викторины по различным темам школьной программы, организовывать интеллектуальные игры и экспресс-опросы учащихся на уроке, предлагать им прохождение викторины в качестве домашнего задания.
-Где можно делиться материалами с сервиса:
Созданной викториной (тестом) можно поделиться в социальных сетях (Facebook, Twitter, Pinterest) и по электронной почте.
Quizalize также предлагает викторины, созданные другими пользователями. Некоторые из них бесплатны, а другие продаются за доллар или два.
Создание и проведение собственных викторин в целом бесплатны.
Quizalize имеет большие преимущества по сравнению с другими платформами.
Многие другие платформы позволяют читателям играть одновременно.
Quizalize не требует от учащихся одновременного участия. Они могут выполнять задания в удобное для них время.
Учитель не подключен к компьютеру. Он заходит в программу когда ему удобно и видит результаты тестов, сделанных учащимися.
В сервисе Quizalize есть возможность участвовать на уроке, используя одновременно большой экран или интерактивную доску.
Создание интерактивных викторин на мобильном сервисе Quizalize
Перейдем на https://www.quizalize.com/ на мобильном телефоне через Brawzer.
Здесь можно создать интерактивную викторину, войдя в систему под логином Teacher. Учащиеся могут выполнять задания, вводя код ввода учащихся.
Рис. 13.1. страница входа в Quizalize
Чтобы создать интерактивную викторину войдите в систему с помощью Teacher Login, если у вас есть аккаунт в Google можете войти в систему с помощью Log with Google.Раздел Explore Resources (ресурсы), Library (библиотека), Create (создать, то есть создать интерактивные викторины). В разделе My classes существуют созданные классы или вы можете создать новый класс с помощью +Add a new class.
Рис. 13.2. Рабочая страница преподавателя
Если мы введем «Create», откроется следующее окно. Вы можете увидеть разделы «Creat assessments» (Создание оценок) и «Creat learning resources»(Создание учебных ресурсов). Чтобы создать интерактивные викторины, нажмите кнопку Creat a new quiz (Создать новый тест) в разделе Creat assessments.
Рис. 13.2 Окно Creat
Рис. 13.3 Окно Quiz Editor
Здесь откроется окно Quiz Editor. Это Quize title (название викторины или теста), Align quiz to standart or topic (Выровнять тест по стандарту или по теме), это очень удобно для преподавания английского языка, но мы его не используем, Duration (длительность) 30 секунд — это время, отведенное на викторину. Read oloud (Чтение вслух) очень удобно для преподавания английского языка, но мы им не пользуемся.
Question type (тип вопроса) в этом разделе выбираем тип вопроса, выбираем Type an answer (Введите ответ), Question (вопрос) вписываем в этот раздел наш вопрос, Correct answer (правильный ответ или ответ) вводим правильный ответ в этом разделе, с помощью кнопки +Add an answer (Добавить ответ), если есть дополнительные правильные ответы, мы их пишем, Answer explation (Пояснение ответа) — это комментарий к ответу по теме, Subtopic (подтема) в данном разделе из какой темы взят вопрос, новые вопросы включаются с помощью кнопки +Add a new question (+Добавить новый вопрос).
Рис.13.4 Заполнение окна Quiz Editor и сохранение созданной викторины
После ввода всех анкет с помощью кнопки Save to my library (Сохранить в мою библиотеку) мы можем сохранить викторину в нашей библиотеке, вы можете сохранить его с помощью кнопки «Save and give to class» и выбрать класс, которому хотите его передать.
Создание класса
Вы можете создать новый класс, используя кнопку +Add a new class в разделе My classes.
Результат :
Проектная деятельности учащихся: нет
Возможность выполнения тестов в команде: нет
Учащиеся могут ознакомиться с заданиями на собственном устройстве: да
Наличие мобильного устройства у учащихся: да
Режим домашнего задания: да
Наличие русскоязычной версии: нет
Выбор одного правильного ответа из нескольких вариантов: да
Выбор нескольких правильных вариантов: нет
Ввод короткого письменного ответа: нет
Режим подсказки: нет
Дополнительная информация к вопросу: нет
Наличие пояснений: да
Задание: Создайте интерактивные викторины по математике для 5-го класса на мобильном сервисе Quizalize и объясните, как ими пользоваться.