Bugungi kunda « Axborot texnologiyalari sohasida ta’lim tizimini yanada takomillashtirish, ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish va ularni IT-industriya bilan integratsiya qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida » haqidagi O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 4851 sonli qarorina muvofiq axborot texnologiyalari sohasidagi kadrlarni tayyorlash tizimini takomillashtirish “Raqamli O‘zbekiston — 2030” strategiyasini muvaffaqiyatli amalga oshirish, raqamli texnologiyalarni rivojlantirish va aholining kundalik hayotiga keng joriy etishni ta’minlashning muhim shartlaridan biri hisoblanadi.
Axborot texnologiyalari sohasidagi kasbga tayyorlash va qayta tayyorlash tizimining samaradorligini oshirish bo‘yicha ko‘rilayotgan choralar davlat organlari va tarmoq tashkilotlarini malakali IT-mutaxassislar bilan ta’minlash uchun mustahkam zamin yaratmoqda.
Xususan, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yo‘nalishiga oid fanlarni chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktab va bir qator xorijiy universitetlar filiallari faoliyati yo‘lga qo‘yilib, tuman va shaharlarda raqamli texnologiyalarga o‘qitish markazlari bosqichma-bosqich tashkil etilmoqda [1].
Dunyoning rivojlangan mamlakatlari tajribasin o’rganish, mahalliy sharoit, iqtisodiy va intellektual resurslarni hisobga olgan holda, jamiyatning barcha sohalarida amalga oshirilayotgan islohotlar yangi yutuqlarni beradi. Turli sohalardagi xalqaro hamkorlik chuqur natijalarga olib kelgan bo’lsada, milliy mustaqillikni mahkamlash, yutuqlarni boyitish va mavjud kamchiliklarni bartaraf etish fidoyilik samarasi bo’lib hisoblanadi.
O’qitishning maqsadi, mazmuni, shakllari va metodlari bilan bir qatorda o’quv qurollari didaktik tizimning asosiy tuzilma bo’limlaridan biri bo’lib hisoblanadi.
Ta’lim muassasalarida raqamli texnologiyalardan foydalanish quyidagilarga imkoniyat beradi : o’qituvchining pedagogik va texnologik vositalarin boyitish ; boshqarish jarayonlarini avtomatlashtiradi.
Fan o’qituvchilarining metodik mahoratini oshirishga hissa qo’shadi; yangi elektron pedagogik asboblar majmuasi hosil bo’ladi; elektron o’qitish dasturlari, testlar, mashg’ulotlardan bitta vaqtning o’zida foydalanishga imkoniyat yaratadi.
Amaliy bilimlar va o’qitish mashg’ulotlari bilan bir qatorda, talabalar qo’shimcha bilim olish imkoniyatidan foydalanishni o’rganadi, chet elda va respublikamizda yaratilgan ta’lim Internet -texnologiyalari imkoniyatlari bilan tanishadi, ta’limda raqamli texnologiyalardan foydalanishning ustuvor vazifalarini aniqlaydi.
“Ta’limda raqamli texnologiyalar” fanidan amaliy ishlar uchun darslik, ushbu fan bo’yicha davlat standartining barcha talablari inobatga olingan amaliy izlanishlar uchun amaliy materiallari va metodik ko’rsatmalardan iborat.

В настоящее время в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан № 4851 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы образования в сфере информационных технологий, развитию научных исследований и их интеграции с IT-индустрией» совершенствование системы подготовки кадров в сфере информационных технологий является одним из важнейших условий успешной реализации стратегии «Цифровой Узбекистан — 2030», развития цифровых технологий и широкого внедрения их в повседневную жизнь населения.
Меры по повышению эффективности системы подготовки и переподготовки кадров в сфере информационных технологий создают прочную основу для обеспечения государственных органов и отраслевых организаций квалифицированными IT-специалистами.
В частности, налажена деятельность специализированной школы имени Мухаммада аль-Хоразмий по углублённому изучению предметов в области информационно-коммуникационных технологий, а также ряда филиалов зарубежных университетов. Кроме того, поэтапно создаются центры обучения цифровым технологиям в районах и городах [1].
Изучение опыта развитых стран мира с учётом местных условий, экономических и интеллектуальных ресурсов, а также проводимые во всех сферах общества реформы дают новые достижения. Несмотря на то, что международное сотрудничество в различных сферах принесло значительные результаты, укрепление национальной независимости, приумножение достижений и устранение имеющихся недостатков являются плодом самоотверженного труда.
Наряду с целями, содержанием, формами и методами обучения, учебные пособия считаются одной из основных структурных частей дидактической системы.
Использование цифровых технологий в образовательных учреждениях позволяет:
обогащать педагогические и технологические средства учителя;
автоматизировать процессы управления;
способствовать повышению методического мастерства преподавателей;
формировать комплекс новых электронных педагогических средств;
обеспечивать возможность одновременного использования электронных учебных программ, тестов и занятий.
Наряду с практическими знаниями и учебными занятиями, студенты учатся пользоваться возможностью получения дополнительных знаний, знакомятся с образовательными интернет-технологиями, созданными за рубежом и в нашей республике, определяют приоритетные задачи использования цифровых технологий в образовании.
Учебник по дисциплине «Цифровые технологии в образовании» включает материалы для практических занятий, учитывающие все требования государственного стандарта по данной дисциплине, а также практические материалы для исследований и методические указания.